Органско Smoothie со киви и чиа

Image Органско Smoothie со киви и чиа

НОВ ПРОИЗВОД

Органско Smoothie со киви и чиа, 250ml

Одличен извор на диететски влакна, полн со антиоксиданти, без глутен и погоден за вегани.

Чиа семето е богат извор на незаситени масни киселини омега-3 и омега-6, исто така е богат извор на протеини (околу 20%), растителни влакна, минерали-калциум, магнезиум, цинк, фосфор, витамини - А, Д, Е, К, Ц, Б (сите освен Б-12). Претставува моќен антиоксиданс и не содржи глутен. Енергизира, така што е поволно за спортистите за подобрување на нивната издржливост, а одлично е и за хидратација на организмот.

Кивито е познато тропско овошје, а значајно е дека е одличен извор на Витамин Ц (двојно повеќе од портокалите и лимоните), содржи антиоксиданти, серотонин, растителни влакна, помага во дигестијата на протеините, содржи и Б6 кој е погоден за трудници, витамини и минерали како што се витамини А, Б6, Б12, Е и калиум, калциум, железо и магнезиум, а алкалната природа помага за одржување на pH балансот во организмот.